October 22, 2019

Moto blog
opony letnie

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, jak ogromne znaczenie dla ich bezpieczeństwa podczas kierowania samochodem ma to, w jakiej kondycji znajdują się używane przez nich opony. Wiele osób inwestuje w bardzo dobrej jakości opony dębica 205/55 r16, które przez pewien czas zapewniają dużą przyczepność, lecz w wyniku niedbania o nie następuje regres ich jakości. Jak temu przeciwdziałać?

Kontrola ciśnienia i wyważenia

Każde opony, nawet te najlepsze, mogą w wyniku niedbania o ich parametry spowodować szybsze swoje zużywanie się lub całkowite zniszczenie.

To samo dotyczy opon dębica 205/55 r16, w których tak samo, jak i w innych modelach, koniecznie trzeba sprawdzać okresowo ciśnienie, a także to, czy są one odpowiednio dobrze wyważone.

Co jaki czas jednak należałoby to robić? Ciśnienie w oponach tak naprawdę powinno się sprawdzać minimum raz na tydzień. Wielu kierowców uważa to za przesadę, jednak nawet najmniejsza różnica w ciśnieniach pomiędzy oponami ma wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale również na szybkość zużywania się ich.

opony dębica 205/55 r16
opony dębica 205/55 r16

Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o wyważanie opon, jednak w tym wypadku kontrola nie musi być aż tak często, ponieważ ryzyko utraty poprawnego wyważenia nie jest tak duże, a po drugie jest ono wyraźnie odczuwalne w przypadku jego wystąpienia. Jednak tak czy inaczej, powinno się sprawdzać takie wyważenie około raz na miesiąc, aby mimo wszystko mieć odpowiednio dużą pewność.

Kontrola tych dwóch parametrów jest bardzo ważna, ponieważ bezpośrednio wpływa ona na prowadzenie się samochodu, a co za tym idzie, na bezpieczeństwo.

Motoryzacja