December 6, 2022

Moto blog
opona 215/65r16

Ogumienie pełni wiele ważnych funkcji w każdym aucie. Dobranie opon powinno być dokładnie przemyślane, gdyż to wpływa na nasz komfort i bezpieczeństwo. Producenci bez przerwy poszerzają asortyment, dając kierowcom to, czego oczekują. Pamiętajmy o tym, że zakup nie zawsze jest oczywisty. Wiele zależy od rodzaju opon, parametrów i jakości ogumienia. Czym cechuje się opona 215/65R16? Dlaczego warto postawić na takie ogumienie? O czym musimy wiedzieć?

Oznaczenia opony 215/65 R16

Warto poznać informacje o tym, co oznaczają litery i liczby w oponie 215/65 R16. Są one następujące:

  • 215 – jest to szerokość opony w milimetrach. Kolejne rozmiary opon często różnią się między sobą o 10 mm. Producenci mierzą szerokość między skrajnym punktem bocznej ściany wewnętrznej, a zewnętrznej. 
  • 65 – to procentowy profil opony. Określa on stosunek wysokości do szerokości ogumienia. 
  • R – jest to opona o konstrukcji radialnej. Takie modele są najczęściej stosowane w wielu pojazdach. 
  • 16 – jest to wielkość średnicy felgi, na którą opona może być zamontowana. Wartość wyraża się w calach. Możemy dobrać ogumienie letnie, zimowe lub całoroczne. 

Jak widać, te dane dają nam cenne informacje o oponach. Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać ogumienie do swojego pojazdu. 

Nowoczesne opony

Nowoczesna opona 215/65R16 ma za zadanie spełnić oczekiwania każdego kierowcy. Mile widziana jest wysoka jakość, która idzie w parze z atrakcyjną ceną. Postawmy na znane marki, które cały czas poszerzają ofertę innowacyjnych opon.

Akcesoria motoryzacyjne