Jak opracować trasę przewozu towaru

Sprawnie funkcjonujący transport drogowy to klucz do sukcesu nie tylko firmy logistycznej, ale także współpracujących z nią dostawców i odbiorców. Kluczowym problemem jest odpowiednie zaplanowanie transportu drogowego samochodem.

Planowanie trasy

Wydaje się niby proste, należy odebrać towar od dostawcy i dowieźć go pod wskazany adres. W rzeczywistości jednak wygląda to zupełnie inaczej. Spedytor musi współpracować z kilkoma doświadczonymi przewoźnikami dysponującymi samochodami dostawczymi o różnym tonażu, chłodniami lub specjalistycznymi pojazdami do przewozu towarów ponadgabarytowych.

transport drogowy

W momencie otrzymania zlecenia logistyk musi zebrać najważniejsze informacje o towarze, jego objętości i wadze. To w oparciu o nie wybiera najodpowiedniejszy pojazd transportowy. W przypadku, gdy jego ilość niewystarczająca, by zapełnić samochód musi znaleźć ładunek uzupełniający, oczywiście gdzieś na głównej trasie przejazdu.

Trasa transportu to nie zawsze najkrótsza trasa. Logistyk zawsze wybiera trasę optymalną, czyli z ominięciem wysokich wzniesień, dużych miast (korki), wąskich dróg. Najlepiej poruszać się po autostradach lub drogach ekspresowych, ale nie zawsze jest to możliwe.

Dobra organizacja transportu samochodowego to także uwzględnienie pauz dla kierowców, przepisów obowiązujących w innych krajach, odpowiednie zabezpieczenie ładunku, by towar na miejsce został w stanie nienaruszonym.

Na koniec pozostaje skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów i kierowca może wyruszać w trasę. Logistyk swoją pracę zaczyna od początku, ale w odwrotnym kierunku, musi zapewnić ładunek powrotny, bo wożenie powietrza jest dla firmy nieopłacalne.