December 6, 2022

Moto blog
Ładowanie samochodu elektrycznego

Rynek samochodów elektrycznych w Polsce prężnie się rozwija. Tylko w 2020 roku liczba rejestracji aut elektrycznych wzrosła o ponad 70% względem roku 2019. Jest to ogromny przyrost i nic dziwnego, że zwiększa się przy tym zapotrzebowanie na stacje ładowania takich samochodów. 

Stacje ładowania – garść najważniejszych informacji

Baterie samochodów elektrycznych ładowane są prądem stałym. Jednak jeżeli chodzi o stacje ładowania to możne podzielić je na dwa rodzaje:

Kiedy samochód podłączony jest do stacji ładowania korzystającej z prądu przemiennego, energia elektryczna dostarczana z sieci jest najpierw przetwarzana za pomocą ładowarki pokładowej na prąd stały, a dopiero potem jest przekierowywana do baterii. Jak nietrudno się domyślić konwersja energii wydłuża proces ładowania, który może potrwać nawet kilkadziesiąt godzin.

Stacje ładowania - garść najważniejszych informacji

Jeżeli stacja ładowania wykorzystuje prąd stały to jest on dostarczany bezpośrednio do baterii pojazdu, a proces konwersji energii przez ładowarkę pokładową jest pomijany. Stacje korzystające z tego rodzaju prądu są najczęściej stacjami szybkiego ładowania.

Oznacza to, że naładowanie akumulatora trwa znacznie krócej niż w przypadku zwykłych ładowarek. I nie jest to czas krótszy o zaledwie kilka godzin. Naładowanie baterii do 80% może trwać tu jedynie 30 minut, a naładowanie jej w 100% to czas rzędu 40-60 minut. Jak widać w porównaniu z ładowarkami na prąd przemienny jest to ogromna oszczędność czasu.

Uncategorized