Szpachlówka – wiedza dla początkujących

Masa szpachlowa, nazywana popularnie szpachlą samochodową lub szpachlówką służy do wypełnienia ubytków na karoserii, zderzakach oraz innych powierzchniach. Na rynku znajdziemy mnóstwo preparatów dedykowanych bezpośrednio do tworzyw sztucznych lub metalu, jak i szpachle uniwersalne znajdujące najszersze zastosowanie w blacharstwie i lakiernictwie. 

Skład a przeznaczenie szpachlówki

Dwa podstawowe składniki, które znajdziemy w szpachli samochodowej https://www.dlalakierni.pl/szpachle-samochodowe to mineralne wypełniacze oraz żywice poliestrowe. Cząstki wypełniaczy mogą mieć różną wielkość: szpachlówka samochodowa wykańczająca jest znacznie drobniejsza, niż szpachlówka zgrubna posiadająca cząstki mineralne, których średnica z reguły jest dwa razy większa. Za właściwości szpachli odpowiadają także dodatki, których zawartość w masie jest jednak niewielka.

Są to:

  • Szpachla z włóknem szklanym. Doskonale sprawdza się podczas zakrywania większych dziur oraz wgnieceń. 
  • Szpachla z aluminium. Cechuje się ona zwiększoną przewodnością cieplną. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie dochodzi do gwałtownych oraz znacznych zmian temperatury.
  • Szpachla do plastiku. Zawiera ona specjalne składniki pozwalające na trwałe związanie szpachlówki z tworzywem sztucznym. 
  • Szpachla z dodatkami. Zwiększają one przyczepność. Stosuje się ją na stal ocynkowaną, która niechętnie wiąże się z innymi powłokami.

Szpachlówka jednoskładnikowa czy dwuskładnikowa?

Szpachlówki, które występują w postaci pasy przyjmują dwie formy: półproduktów oraz mieszanek gotowych. Szpachla dwuskładnikowa daje znacznie większe możliwości, aby kontrolować charakterystykę powstającej powłoki. Jej przygotowanie wymaga jednak odrobiny precyzji i wprawy.

Ten rodzaj szpachli stosowany jest przede wszystkim profesjonalnie. Są one niewiele droższe od szpachli jednoskładnikowych oraz mają dobre właściwości. 

Szpachla samochodowa jednoskładnikowa, czyli taka bez utwardzacza, ma wbrew pozorom w swoim składzie związki utwardzające. Jest ona gotowa do użycia zaraz po zakupie. Przy tej szpachli nie mamy jednak kontroli nad twardością ani tempem jej wysychania.