Wybieramy box dachowy do auta

Boxy dachowe do auta zaliczane są do grupy najczęściej kupowanych dodatków do samochodu. Bardzo chętnie korzystają z ich możliwości posiadacze małych hatchbacków, dużych suvów, a także kombi. Co ciekawe, boxy tego typu z powodzeniem mogą być użytkowane nie tylko w czasie lata, lecz także w zimę. Żeby jednak można było czerpać maksymalnie wiele korzyści z posiadania i użytkowania takiego boxu, koniecznie trzeba wybrać naprawdę dobry jego model.

Jak dopasować box dachowy do auta?

Podstawową sprawą, od której należy zacząć wybieranie boxu dachowego do auta, jest upewnienie się w zakresie jego kompatybilności z posiadanym pojazdem. Wiedzieć bowiem trzeba, że box musi pasować do rozmiaru posiadanego samochodu.
Każdy posiadacz samochodu typu SUV, kombi lub VAN może ominąć ten punkt, ponieważ w ich przypadku praktycznie każdy box będzie odpowiedni z uwagi na gabaryt pojazdu. Posiadacze innych aut muszą jednak wziąć pod uwagę to, że box nie może w znaczący sposób wystawać poza obrys ich pojazdu. Ze względów bezpieczeństwa krytycznie ważne jest to, aby kupowany box nie był dłuższy niż sam pojazd.

Wybieramy pojemność boxu dachowego

Każdy kierowca chce, aby zakupiony przez niego box charakteryzował się możliwie największą pojemnością. Dzięki temu będzie można zmieścić do niego więcej rzeczy. Wiedzieć jednak trzeba, że istnieją w tym zakresie pewne ograniczenia. Z czego one wynikają?
Uznaje się, że najmniejsze dostępne na rynku boxy mają pojemność około 300 litrów i są w stanie pomieścić przedmiot o długości nawet do 190 centymetrów. Co jednak ciekawe.największe dostępne na rynku modele posiadają pojemność aż dwa raz większą, czyli 600 litrów. Czy każdy może zakupić tak duży box? Koniecznie przed zakupem należy upewnić się, jaka jest ładowność boxu, a także jaki jest maksymalny udźwig dachu auta. Może się bowiem okazać, że box będzie miał ładowność na poziomie 80 kg, lecz dach bezpiecznie udźwignie jedynie 70 kg. Warto więc mieć to na uwadze i sprawdzić te podstawowe parametry przed wydaniem pieniędzy na upatrzony, choć nie sprawdzony dokładnie box.

Zwróćmy uwagę na sposób montażu

Box dachowy do auta ma to do siebie, że jest wykorzystywany najczęściej okazjonalnie. Oznacza to, że kierowcy dość często go zakładają i zdejmują. Z tego powodu boxy powinny charakteryzować się wygodnym i szybkim sposobem ich montażu.
W tym wypadku szczególnie poleca się markowe boxy dachowe, które bardzo często wyposażone są w opatentowane, czyli stosowane jedynie przez danego producenta rozwiązania w zakresie montażu boxu. Czasem warto dopłacić do markowego boxu i zdejmować go w kilka chwil, niż oszczędzić te pieniądze i tracić nerwy oraz czas walcząc z kiepskiego rodzaju złączami.

Czy warto wybrać box z certyfikatami?

Na sam koniec trzeba jeszcze poruszyć kwestię certyfikatów, którymi często chwalą się producenci i sprzedawcy boxów dachowych. Czy warto w ogóle zwracać na nie uwagę? Wiedzieć trzeba, że box dachowy to element, który może w pewnych sytuacjach stwarzać zagrożenie na drodze. Kiepskiej jakości model, który posiada niepewne mocowanie, może po prostu odczepić się podczas jazdy. Jeśli jednak będzie miał specjalne certyfikaty potwierdzające jego jakość, do takiej sytuacji najpewniej nigdy nie dojdzie.